Deal for Real

Real Deals for Real People!

Harris Teeter Shopping Trip 3/30! March 31, 2010

Filed under: Uncategorized — dealforreal @ 1:51 pm
Tags:

After the awesome snags at CVS, I headed down to Harris Teeter to try my luck there (and because it was Triples! Duh!). This is why I began this crazy couponing in the first place! I did two separate transactions here as well.. because I had more than 20 coupons to use. So thanks mom for letting me keep one of your VIC cards!

First Transaction

3 Betty Crocker Warm Delights $2.35 each = $7.05

Used 3 $.75/1 coupons = $6.75

Final Cost = $30, or $.10 each!

1 Tide Detergent 50 oz. $4.77 e-vic price

2 Dole Pineapple $1 each = $2

$.55/2 coupon = $1.65

Final Cost = $.35, or $.17 each!

1 Wishbone Salad Dressing $1.95

$.75/1 coupon = $2.25

Final Cost = FREE + $.30 moneymaker! (NOT!.. Just FREE!)

1 French’s Mustard $1.50

$.30/1 coupon = $.90

Final Cost = $.60

1 French’s Worcestershire $1.79

$.50/1 coupon = $1.50

Final Cost = $.29

2 Ortega Guacomole seasoning packets $.99 each = $1.98

$.75/2 coupon = $2.25

Final Cost = FREE + $.27 moneymaker! (Just FREE!.. no overage!)

4 Ramen noodles $.17 each = $.68

1 Hellman’s Light Mayonnaise $2.49

$.60/1 coupon = $1.80

Final Cost = $.69

2 V8 soups $3.19 each = $6.38

Used 2 $.75/1 coupons = $4.50

Final Cost = $1.88, or $.94 each

2 Texas Croutons $1.85 each = $3.70

Used 2 $.55/1 coupons = $3.30

Final Cost = $.40, or $.20 each

2 KC Masterpiece Barbecue Sauce $1.50 each = $3

Used 2 $.50/1 coupons = $3

Final Cost = FREE!

3 Bumblebee Tuna packets $1.39 each = $4.17

Used 3 $.55/1 coupons = $4.95

Final Cost = 3 for FREE + $.78 moneymaker! (or so I thought.. no more overage apparently!)

1 Moore’s Wing Sauce $2.99

$1/1 coupon

Final Cost = $1.99

1 Marzetti Blue Cheese Salad Dressing $3.79

$.75/1 coupn = $2.25

Final Cost = $1.54

Total Cost: $14.29

Savings: $45.44

Second Transaction

2 Martha White Muffin Mixes $1.19 each

$.55/2 coupon = $1.65

Final Cost = $.73, or $.37 each

2 Corn Pops $3.19 each

Used 2 $.70/1 coupons (did not double) = $1.40

Final Cost = $4.98, or $2.49 each

2 Apple Jacks $3.19 each

$1/2 coupon

Final Cost = $5.38, or $2.69 each

1 Froot Loops $3.19

$.70/1 coupon (did not double)

Final Cost = $2.49

And with the purchase of 5 Kellogg’s Cereals, I got 2 Catalinas for a FREE gallon of milk (up to a $4.19 value each)!

1 McCormick Cinnamon Sugar $2.85

$.75/1 coupon = $2.25

Final Cost = $.60

Total Cost: $14.55

Savings: $7.00, plus $8.38 from the Catalinas for a Total Savings of $15.38.

Advertisements
 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s